Речник державного департаменту США Нед Прайс заявив, що Вашингтон має інструменти для притягнення до відповідальності за порушення прав людини – так він прокоментував можливість накладання санкцій проти причетних до суперечливого закону про “іноагентів” у Грузії.

Про це Прайс сказав на брифінгу у вівторок.

“У нас є низка інструментів, які дозволяють нам притягти до відповідальності будь-кого в будь-якій країні світу, хто причетний до придушення того, що в іншому випадку вважалось би загальнолюдським правом людини”, – наголосив представник Держдепу.

Він додав, що США будуть уважно стежити за ситуацією в Грузії, яка їх “дуже непокоїть”, і закликають Тбілісі гарантувати право на мирні протести.

“Ми дуже сподіваємося, що грузинський уряд прислухається до грузинського народу, який зараз чітко заявляє свою позицію. І ми зараз бачимо, як деякі з цих голосів заглушаються сльозогінним газом, зусиллями з придушення тих, хто намагається скористатись своїм правом на свободу мирних зібрань”, – прокоментував він.

Нагадаємо, надвечір 7 березня парламент Грузії схвалив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який значною мірою наслідує російське законодавство про “іноагентів”. Розгляд проєкту вже 7 березня став несподіванкою, спершу планувалося, що його винесуть в залу 9 березня. Обговорення почали за відсутності більшості опозиційних депутатів.

За проєкт проголосували 76 депутатів правлячої партії “Грузинська мрія”, проти – 13 парламентарів.

“Новости Грузия” інформує, що під парламентом проходить велика акція протесту, учасники скандують “Ні російському законодавству”, “Станьте на правильний бік історії”. 

Перед цим прем’єр Іраклій Гарібашвілі виступив на підтримку скандальних законопроєктів про “іноагентів”, які викликали критики Заходу та протести, заявивши, що майбутнє країни “не належить агентам іноземних держав”.

Посольство США назвало ці події “чорним днем для грузинської демократії”.

“Сьогодні чорний день для грузинської демократії. Подальший розгляд парламентом інспірованих Кремлем законів несумісний із чітким прагненням народу Грузії до європейської інтеграції та демократичного розвитку”, – наголошується в заяві.

Також американське посольство зазначає, що законопроєкти про “іноагентів” зашкодять відносинам Грузії з її стратегічними партнерами, а також “ставлять під сумнів відданість правлячої партії євроатлантичній інтеграції”.

Варто зазначити, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі в екстреному зверненні у вівторок із Нью-Йорка, де вона зараз перебуває з візитом, звернулась до учасників протестів проти суперечливого законопроєкту про “іноагентів” і висловила їм свою підтримку.

“Звертаюсь до вас, хто стоїть сьогодні ввечері на Руставелі, тому що я була там багато разів. Ви представляєте вільну Грузію. Грузію, яка бачить своє майбутнє в Європі і не дозволить нікому позбавити її цього майбутнього”, – наголосила вона.

Президентка Грузії наголосила, що законопроєкт про “іноагентів” не потрібен країні, й заявлені раніше обіцянки влади направити його до Венеційської комісії не мають сенсу, бо вона “дуже добре знає, що то за закон”.

“З першого ж дня я говорила, що накладу вето на цей закон. Обговорювати його подробиці не вважаю за потрібне”, – підкреслила Зурабішвілі.

Зауважимо, що парламент має можливість подолати президентське вето, як це вже було минулого року щодо так званого закону про прослушку, який критикували Європейський Союз і правозахисники.